Już wkrótce będziemy mogli płacić ubraniami i monitorować stan naszego zdrowia

Chipy oparte na technologii komunikacji bliskiego pola NFC (Near Field Communication) są wszędzie, także w naszych smartfonach i kartach bankowych. Umożliwiają one między innymi płatności zbliżeniowe. Ich zasięg jest jednak bardzo ograniczony, maksymalnie około dziesięciu centymetrów.

W artykule opublikowanym w Nature Electronics naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine opisują nową technologię, która może być zintegrowana z odzieżą i która znacznie zwiększa zasięg chipów NFC, bo nawet do 120 centymetrów.

Ten nowy wynalazek pozwoliłby na płacenie smartfonem bez konieczności wyjmowania go z kieszeni poprzez proste przełożenie rękawa przed terminalem płatniczym. Jest to antena, która nie wymaga żadnego zasilania i umożliwia połączenie w sieć wszystkich pobliskich urządzeń NFC. Urządzenie jest wykonane z metamateriałów miedzianych i aluminiowych i zaprojektowane tak, aby było elastyczne i tolerowało ruchy ciała.

Antena pozwoliłaby np. na automatyczne rozpoznawanie samochodu, czy też brak konieczności wyjmowania identyfikatora, aby otworzyć bramę. Oprócz przesyłania informacji NFC może zasilać małe urządzenia. Dzięki tej antenie możliwe byłoby stworzenie fartucha szpitalnego zawierającego kilka bezprzewodowo zasilanych czujników medycznych monitorujących stan zdrowia pacjentów.

Aby z tego skorzystać, nie trzeba kupować nowego ubrania. Antena została zaprojektowana tak, aby można ją było dodać do istniejącej odzieży. Według badaczy, metamateriały są tanie w produkcji i mogą być dostosowywane do różnych rozmiarów i kształtów odzieży i produktów.